nasz powiat.jpg
ziemia jaworska_V2.jpg
rect17146.png
logo apotheek diepenbeek33kb - Kopia - Kopia (2).jpg
baner schronisko_v2.jpg
Jawor kopia.jpg
Bolków kopia.jpg
Paszowice2 kopia.jpg
msciwojow2 kopia.jpg
Męcinka2 kopia.jpg
Wadroze_wielkie kopia.jpg
Aktualności - Archiwum 2018
1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

W dniu dzisiejszym w całym kraju obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W samo południe na dziedzińcu jaworskiego Zamku Piastowskiego przedstawiciele lokalnych środowisk i instytucji, złożyli hołd poległym bohaterom. Władze samorządowe Powiatu Jaworskiego reprezentowali: Członek Zarządu Powiatu Henryk Hawrylewicz, Radna Rady Powiatu Maria Piwko oraz Sekretarz Powiatu Bogumiła Wenda.

Uroczystość uświetnił występ młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaworze, która wyrecytowała okolicznościowe wiersze.


Również  uczniowie Zespołu Szkół i Placówek w Bolkowie oddali cześć Żołnierzom Niezłomnym.

W obchodach zainicjowanych i zorganizowanych przez nauczyciela ZSiP w Bolkowie - Pana Marcina Jankowskiego obok uczniów i wielu zaproszonych gości uczestniczyli: Wicestarosta Jaworski - Pan Arkadiusz Baranowski, Przewodniczący Rady Powiatu - Pan Roman Sadowski, Dyrektor ZSiP w Bolkowie - Pani Beata Zalewska, a także pamiętająca wydarzenia tamtych lat - należąca do Związku Kombatantów - Pani Maria Kleniuk.


W auli jaworskiego Liceum Ogólnokształcącego odbyła się okolicznościowa akademia.Uczniowie przedstawili tragiczną historię jaworskich Żołnierzy Wyklętych. Władze samorządowe Powiatu Jaworskiego reprezentowali: Wicestarosta Arkadiusz Baranowski oraz Sekretarz Powiatu Bogumiła Wenda. 

Wicestarosta zwracając się do zebranych podkreślił:

"Widzimy w oparciu o te spory międzynarodowe, jak ważna jest pamięć historyczna, a przede wszystkim prawda historyczna. Kiedy zderzamy się z relatywizowaniem historycznej pamięci, kiedy wmawia się nam Polakom, że staliśmy w jednym rzędzie z okupantami, z totalitaryzmami. Żołnierze Wyklęci, żołnierze podziemia antykomunistycznego przez długie lata byli skazani na niepamięć, próbowano wyrzucić ich na śmietnisko historii, dosłownie i w przenośni. Można powiedzieć, że wracają w wielkim stylu."


Dzień 1 marca jest świętem państwowym, poświęconym upamiętnieniu żołnierzy polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. 

Data wydarzenia nawiązuje do 1 marca 1951 r., kiedy to w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach niepodległościowego i antykomunistycznego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

GALERIA ZDJĘĆ (1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych):

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Szukaj
Rozwiń

Zapraszamy do obejrzenia prowadzonych przez nas inwestycji. Prezentacja ma postać wirtualnego przeglądu inwestycji i umożliwia swobodne rozglądanie się i podróżowanie pomiędzy kolejnymi miejscami.

Budowa wielofunkcyjnego boiska przy I Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jaworze
zarządz_kryzys2.jpg
zpp baner.png
TPD_Legnica.png
mapa zagrożeń.png
strategia rozwoju.png
pp2.jpg
osoby_głuche.jpg
pore.jpg
KS.jpg
odo.jpg
  • grafika
  • grafika
  • grafika
dodano: 13-12-2018 |  | Ilość fotografii: 34 | Wyświetleń: 1537