top2.jpg
ziemia jaworska_V2.jpg
geoportal2.png
logo apotheek diepenbeek33kb - Kopia - Kopia (2).jpg
baner schronisko_v2.jpg
Jawor kopia.jpg
Bolków kopia.jpg
Paszowice2 kopia.jpg
msciwojow2 kopia.jpg
Męcinka2 kopia.jpg
Wadroze_wielkie kopia.jpg
Aktualności - Wydarzenia
Pomóż Wyklętym Odzyskać Imiona - Powiat dla Niezłomnych
dodano: 02-11-2017 | Edyta Czopp-Jankowska | wyświetleń: 1617

Powiat Jaworski, jak wiele innych polskich miast, przyłączył się do ogólnopolskiej kwesty na ekshumacje i identyfikacje żołnierzy wyklętych. Wiele tysięcy bohaterów leży w zapomnianych lub ukrytych mogiłach na terenie dawnej i obecnej Polski. Fundacja im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" poszukuje i identyfikuje żołnierzy na podstawie DNA pobranego od potomków ofiar. Wiele jeszcze pracy do wykonania, dlatego też do akcji przyłączają się kolejne fundacje, środowiska kombatanckie i patriotyczne, jak również placówki oświatowe, w tym szkoły z naszego powiatu.

31 października, w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworze spotkali się inicjatorzy i koordynatorzy tego przedsięwzięcia na terenie powiatu, w osobach Wicestarosty Arkadiusza Baranowskiego oraz Pani Danuty Markiewicz, którzy spotkali się z dyrektorami powiatowych placówek oświatowych oraz osobami duchownymi, a także młodzieżą szkolną, aby omówić kwestie organizacyjne związane z kwestowaniem oraz przekazać niezbędne materiały. Kwestować będzie zarówno młodzież, jak i wolontariusze, którzy, poprzez zbiórkę środków na dalsze prace ekshumacyjne - chcą pomóc bezimiennym odzyskać imiona. Kwestujący posiadać będą puszki oznaczone pierścieniem z orłem w koronie oraz napisem "Boże chroń Polskę". Akcja będzie prowadzona na terenie całego powiatu w dniach 1 i 11 listopada, 13 grudnia oraz 1 marca.

Jak dodaje Wicestarosta - dzięki Waszej pomocy Fundacja Niezłomni może intensywnie pracować nad odnalezieniem, ekshumacją i identyfikacją Żołnierzy Wyklętych. Konkretne efekty jej pracy są widoczne i dają wielką satysfakcję, dotąd odnaleziono bowiem ponad 20-stu Żołnierzy Wyklętych, których pochowano podczas uroczystych pogrzebów.

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Szukaj
Rozwiń

Zapraszamy do obejrzenia prowadzonych przez nas inwestycji. Prezentacja ma postać wirtualnego przeglądu inwestycji i umożliwia swobodne rozglądanie się i podróżowanie pomiędzy kolejnymi miejscami.

Budowa wielofunkcyjnego boiska przy I Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jaworze
zarządz_kryzys2.jpg
zpp baner.png
TPD_Legnica.png
mapa zagrożeń.png
strategia rozwoju.png
pp2.jpg
osoby_głuche.jpg
pore.jpg
KS.jpg
odo.jpg
  • grafika
  • grafika
  • grafika
dodano: 20-11-2017 | Dawid Paterkiewicz | Ilość fotografii: 21 | Wyświetleń: 1766