top2.jpg
ziemia jaworska_V2.jpg
rect17146.png
logo apotheek diepenbeek33kb - Kopia - Kopia (2).jpg
baner schronisko_v2.jpg
Jawor kopia.jpg
Bolków kopia.jpg
Paszowice2 kopia.jpg
msciwojow2 kopia.jpg
Męcinka2 kopia.jpg
Wadroze_wielkie kopia.jpg
Aktualności - Wydarzenia
Konferencja "Proces unifikacji ziem trzech zaborów w jednolite państwo polskie"
dodano: 20-06-2018 | Edyta Czopp-Jankowska | wyświetleń: 1231

W auli Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworze odbyła się konferencja pt. „Proces unifikacji ziem trzech zaborów w jednolite państwo polskie", przeprowadzona w ramach realizacji projektu „A Polska winna trwać wiecznie", finansowanego przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego oraz Zarząd Powiatu w Jaworze.

Nauczyciele - Bożena Kęsicka i Krzysztof Patrzek przygotowali historyczne referaty, których głównym celem było podkreślenie, jak ważne było wskrzeszenie polskiej państwowości po 123 latach niewoli. Jednak odzyskanie niepodległości to również trudności, które Polacy pragnęli przezwyciężyć. Musiała nastąpić unifikacja ziem, które ostatecznie weszły w skład Odrodzonej Polski. A co jeszcze ważniejsze - zjednoczenie zamieszkujących je ludzi, lokalnych społeczności funkcjonujących od ponad stu lat w odmiennych systemach politycznych, gospodarczych, administracyjnych i kulturowych, tak, aby powstał z nich jeden organizm. O tym wszystkim dowiedzieliśmy się z referatów odczytanych przez uczniów klasy pierwszej technikum mechanicznego, tj. J. Juckiewicza, A. Kościaka, Sz.Kukuczkę, J.Michałków, K. Skuratkę,K. Ślęczkowskiego oraz P. Wrońskiego.

Konferencję uświetniła wystawa „Ojcowie niepodległości" udostępniona przez Instytut Pamięci Narodowej. Na dużych, wolno-stojących planszach, zawierających opis idei wystawy, można było zobaczyć mapę Polski z lat 1918-1923, prezentującą proces kształtowania się polskich granic, oś czasu - ukazującą najważniejsze wydarzenia procesu odbudowy państwowości, a także przedruki pierwszych stron Monitora Polskiego z pierwszych dni niepodległości. Wystawa prezentowała postaci Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Plansze zawierały krótkie biogramy postaci, a także interesujący wybór fotografii archiwalnych.

Proces unifikacji ziem trzech zaborów był możliwy dzięki wspólnemu wysiłkowi tych, którzy, pomimo tego, że reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami, to jednak potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: NIEPODLEGŁOŚCI. Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim wzorowo współdziałali, jednak wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku WOLNOŚCI.

Konferencja upowszechniła wiedzę o postaciach zaangażowanych w walkę o wolność kraju w XIX i XX wieku, a jest to jeden z czynników pielęgnowania polskości oraz budowania świadomości narodowej i obywatelskiej.

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
dodano:24-04-2019 | Dawid Paterkiewicz
grafika
dodano:19-04-2019 | Dawid Paterkiewicz
grafika
Szukaj
Rozwiń

Zapraszamy do obejrzenia prowadzonych przez nas inwestycji. Prezentacja ma postać wirtualnego przeglądu inwestycji i umożliwia swobodne rozglądanie się i podróżowanie pomiędzy kolejnymi miejscami.

Budowa wielofunkcyjnego boiska przy I Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jaworze
zarządz_kryzys2.jpg
zpp baner.png
TPD_Legnica.png
mapa zagrożeń.png
strategia rozwoju.png
pp2.jpg
osoby_głuche.jpg
pore.jpg
KS.jpg
odo.jpg
  • grafika
  • grafika
  • grafika
dodano: 13-12-2018 | Mariusz Żydziak | Ilość fotografii: 34 | Wyświetleń: 780