ziemia jaworska_V2.jpg
rect17146.png
logo apotheek diepenbeek33kb - Kopia - Kopia (2).jpg
baner schronisko_v2.jpg
Jawor kopia.jpg
Bolków kopia.jpg
Paszowice2 kopia.jpg
msciwojow2 kopia.jpg
Męcinka2 kopia.jpg
Wadroze_wielkie kopia.jpg
Aktualności - Wydarzenia
SAMOCHODY PRZYSZŁOŚCI
dodano: 22-01-2020 | Edyta Czopp-Jankowska | wyświetleń: 1893

Infrastruktura komunikacyjna państwa jak krwioobieg, w którym różnego rodzaju pojazdy niczym krwinki, codziennie i w milionach przemierzają nasze drogi. Nie wyobrażamy sobie dzisiaj rozwoju gospodarki bez tego ruchu, a statystyki podają, że z roku na rok odnotowujemy coraz większe zagęszczenie. W takiej rzeczywistości dzisiaj żyjemy, ale mało kto zauważa, że za całym tym tyglem komunikacyjnym stoi energia, energia spalanych paliw. Nie wyobrażamy sobie świata bez samochodu, a jednak musimy zdawać sobie sprawę z wyczerpujących się surowców - ropy, gazu i węgla, bo to one są dzisiaj podstawą, np. polskiej energetyki, a co za tym idzie komunikacji.

Zespół Szkół i Placówek gościł dwóch prelegentów z Politechniki Wrocławskiej, filii w Legnicy prof. dr hab. Andrzeja Kazimierczaka i dr Macieja Gwoździewicza, którzy przybliżyli nam temat pojazdów przyszłości, a konkretnie napędów przyszłości. Prof. Kazimierczak skupił się na przyszłości silnika spalinowego, pokazując rozwój tej technologii i perspektywy w przyszłości w wielu krajach. Dr Gwoździewicz przedstawił natomiast napęd elektryczny jako konieczność przyszłości. Prelekcje jednak pokazały aktualną rzeczywistość, w której Polska musi gonić inne kraje. Nawet jeśli wszyscy nagle zaczęli by jeździć pojazdami z napędem tylko elektrycznym, to zabrakłoby energii elektrycznej w ogóle, a biorąc pod uwagę to, że prąd w naszych gniazdkach pochodzi w 80% ze spalania węgla, to ani to ekologiczne, ani praktyczne.

Nie zmienia to faktu, że elektryka w końcu wyprze spalanie paliw płynnych i będziemy zmuszeni jeździć autami na prąd. Prof. Kazimierczak ocenia ten czas na ok 40 lat, kiedy już nie będzie czego wydobywać, dlatego należy szukać już teraz optymalnych rozwiązań, a jedną z nich jest, np. napęd hybrydowy.

Prelekcje odbyły się w nowo otwartej Bolkowskiej Galerii Historyczno-Artystycznej, siedzibie Biblioteki Publicznej w Bolkowie, a odbiorcami byli uczniowie klas I, II i III technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

 

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Szukaj
Rozwiń

Zapraszamy do obejrzenia prowadzonych przez nas inwestycji. Prezentacja ma postać wirtualnego przeglądu inwestycji i umożliwia swobodne rozglądanie się i podróżowanie pomiędzy kolejnymi miejscami.

Budowa wielofunkcyjnego boiska przy I Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jaworze
NOJE.jpg
zpp baner.png
TPD_Legnica.png
mapa zagrożeń.png
strategia rozwoju.png
pp2.jpg
osoby_głuche.jpg
pore.jpg
KS.jpg
odo.jpg