nasz powiat.jpg
ziemia jaworska_V2.jpg
rect17146.png
logo apotheek diepenbeek33kb - Kopia - Kopia (2).jpg
baner schronisko_v2.jpg
Jawor kopia.jpg
Bolków kopia.jpg
Paszowice2 kopia.jpg
msciwojow2 kopia.jpg
Męcinka2 kopia.jpg
Wadroze_wielkie kopia.jpg
Aktualności - Wydarzenia
Uczniowie PCKZiU uczcili pamięć "Żołnierzy Wyklętych"
dodano: 06-03-2020 | Edyta Czopp-Jankowska | wyświetleń: 291

W ramach akcji MEN „Szkoła Pamięta" Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworze włączyło się w obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych". To niezwykły dzień w kalendarzu polskich świąt państwowych. Obchodzony 1 marca ma na celu upamiętnienie żołnierzy walczących o suwerenność Polski. Pamięć o nich miała zniknąć, według swych oprawców mieli być wykreśleni z kart historii, stąd nazwa Żołnierzy Wyklętych lub Żołnierzy Niezłomnych. Dziś mówimy o nich z dumą, jako o prawdziwych patriotach, którzy nie zawahali się oddać życie za wolność Ojczyzny. Historia pokazała, iż działania władz komunistycznych wspieranych przez wojsko sowieckiego okupanta tylko częściowo były skuteczne. Gdyż nie zatarto pamięci o ich bohaterstwie.

6 marca nasza szkoła oddała hołd „Niezłomnym" podczas uroczystego apelu. Przejmująco wyrecytowane utwory poetyckie oraz elementy dramy w oprawie muzycznej przybliżyły widzom losy wybranych Żołnierzy Wyklętych. Największe wrażenie na oglądających wywarła scena pisania listu do matki przed wykonaniem wyroku śmierci. Wielu emocji dostarczyła również scena przysięgi „Inki" - D. Siedzikówny, sanitariuszki 5 Brygady Wileńskiej AK. W przygotowanie apelu zaangażowali się uczniowie klasy 1DG. W ciekawy i wzruszający sposób udało im się przywołać klimat tamtych wydarzeń oraz przybliżyć społeczności szkolnej postać „Inki" i Żołnierzy Wyklętych. Dla widzów była to żywa lekcja historii, która z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci. Część artystyczna została przygotowana pod kierunkiem pani Jolanty Wieczorek.

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Szukaj
Rozwiń

Zapraszamy do obejrzenia prowadzonych przez nas inwestycji. Prezentacja ma postać wirtualnego przeglądu inwestycji i umożliwia swobodne rozglądanie się i podróżowanie pomiędzy kolejnymi miejscami.

Budowa wielofunkcyjnego boiska przy I Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jaworze
zarządz_kryzys2.jpg
zpp baner.png
TPD_Legnica.png
mapa zagrożeń.png
strategia rozwoju.png
pp2.jpg
osoby_głuche.jpg
pore.jpg
KS.jpg
odo.jpg
  • grafika
  • grafika
  • grafika
dodano: 13-12-2018 |  | Ilość fotografii: 34 | Wyświetleń: 2835