nasz powiat.jpg
ziemia jaworska_V2.jpg
rect17146.png
logo apotheek diepenbeek33kb - Kopia - Kopia (2).jpg
baner schronisko_v2.jpg
Jawor kopia.jpg
Bolków kopia.jpg
Paszowice2 kopia.jpg
msciwojow2 kopia.jpg
Męcinka2 kopia.jpg
Wadroze_wielkie kopia.jpg
Aktualności - Wydarzenia
Rocznica Unii Lubelskiej - Dzień Sejmu Polskiego
dodano: 01-07-2020 | Edyta Czopp-Jankowska | wyświetleń: 424

Stanowi władzę ustawodawczą oraz kontrolę nad działalnością Rady Ministrów - tak zadania Sejmu ustanowiła Konstytucja RP. 1 lipca izba niższa Parlamentu obchodzi swoje święto - Dzień Sejmu Polskiego. Data nawiązuje do 1569 r. i Unii Lubelskiej, kiedy to Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie zawarły na Sejmie w Lublinie unię realną tworząc Rzeczpospolitą Obojga Narodów.

Posłowie w przyjętej w 2015 r. uchwale ustanawiającej dzień 1 lipca świętem Sejmu Polskiego nawiązali do tradycji parlamentaryzmu doby "złotego wieku", a także wyrazili uznanie dla jego historycznych dokonań.

W uchwale podkreślono dziejową rolę Sejmu w nowo powstałym organizmie państwowym. „Sejm, złożony z Senatu i Izby Poselskiej, wzmocniony przez przedstawicieli Litwy, przez długie lata stanowił centrum decyzyjne rozległego państwa, przy jednoczesnym zapewnieniu godnej reprezentacji obu narodów"- głosi treść uchwały.

Dzień Sejmu Polskiego jest wyrażeniem głębokiego szacunku dla tradycji parlamentaryzmu, sięgających połowy XV w. Najstarszym walnym sejmem koronnym dwuizbowym jest zwołany w 1468 r. przez króla Kazimierza Jagiellończyka do Piotrkowa. 550-lecie tego wydarzenia obchodziliśmy w 2018 r.

Z kolei dziedzictwo parlamentaryzmu obojga narodów "złotego wieku" jest pielęgnowane w Polsce, jak i na Litwie. W 2019 r. oba parlamenty w sposób uroczysty obchodziły 450. rocznicę Unii Lubelskiej. Mocą uchwał Sejmu i Senatu 2019 został ustanowiony Rokiem Unii Lubelskiej, a zawarcie przymierza posłowie uznali za „świadectwo dojrzałości politycznej" ówczesnych elit politycznych obu państw.

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Szukaj
Rozwiń

Zapraszamy do obejrzenia prowadzonych przez nas inwestycji. Prezentacja ma postać wirtualnego przeglądu inwestycji i umożliwia swobodne rozglądanie się i podróżowanie pomiędzy kolejnymi miejscami.

Budowa wielofunkcyjnego boiska przy I Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jaworze
TPD_Legnica.png
NOJE.jpg
zpp baner.png
TPD_Legnica.png
mapa zagrożeń.png
strategia rozwoju.png
pp2.jpg
osoby_głuche.jpg
pore.jpg
KS.jpg
odo.jpg
  • grafika
  • grafika
  • grafika
dodano: 13-12-2018 |  | Ilość fotografii: 34 | Wyświetleń: 3691