nasz powiat.jpg
ziemia jaworska_V2.jpg
rect17146.png
logo apotheek diepenbeek33kb - Kopia - Kopia (2).jpg
baner schronisko_v2.jpg
Jawor kopia.jpg
Bolków kopia.jpg
Paszowice2 kopia.jpg
msciwojow2 kopia.jpg
Męcinka2 kopia.jpg
Wadroze_wielkie kopia.jpg
Aktualności - Wydarzenia
„KATYŃ…ocalić od zapomnienia”
dodano: 14-09-2010 | Krzysztof Kowalczyk | wyświetleń: 4620

„Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie". ( Jan Paweł II)
    Słowa Wielkiego Polaka, Jana Pawła II stały się mottem Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „KATYŃ...ocalić od zapomnienia", skierowanego m.in. do dzieci i młodzieży, nauczycieli, wychowawców, duszpasterzy, ludzi oświaty i edukacji, stowarzyszeń i instytucji. Honorowy patronat nad projektem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Lech Kaczyński. Celem programu, którego organizatorami są Burmistrz oraz Rada Miasta i Gminy Radzymin, Proboszcz i Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Radzyminie, Szkoła Podstawowa nr 1 w Radzyminie oraz Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza, jest zachowanie pamięci o tej straszliwej zbrodni sprzed 69 lat, aby była ona ciągle żywa w następnych pokoleniach. „Chcemy zachować pamięć: - o wojsku, które nie poległo, lecz zostało skrytobójczo zamordowane strzałem w tył głowy; - o wymordowaniu polskiej inteligencji, lekarzy, naukowców, artystów, duchownych oraz dyplomatów"- mówią organizatorzy projektu. Do tej ogólnopolskiej akcji, polegającej na posadzeniu 21 tysięcy 473 dębów na 70-lecie Zbrodni Katyńskiej, przyłączyli się również nauczyciele, pracownicy oraz społeczność uczniowska Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego w Jaworze. Koordynatorami szkolnych uroczystości były Magdalena Diduszko oraz Monika Kalita-Wymazała. Ideą projektu jest, aby jeden "Dąb pamięci" - upamiętniał nazwisko jednego oficera z listy katyńskiej. I tak „Dąb Katyński" oznaczony numerem 01660/6993/WE/2009, posadzony przy budynku PCKZ w Jaworze, uhonoruje pamięć porucznika Feliksa Ruckiego, syna Karola, ur. 28.09.1913 we Lwowie, zamordowanego strzałem w tył głowy w Charkowie w 1940, przez NKWD.

    W uroczystości uczestniczyli Dyrektor PCKZ, Wanda Gołębiowska, nauczyciele, uczniowie szkoły oraz zaproszeni goście, wśród których znaleźki się m.in. Wicestarosta Jaworski, Michał Lenkiewicz oraz Prezes Zarządu i Członkowie Koła Miejskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Jaworze. Podczas uroczystości zasadzono „Dąb Pamięci" oraz wmurowano tablicę pamiątkową. Dyrektor PCKZ w swoim przemówieniu podkreśliła, że z dumą i powagą szkoła przyłącza się do ogólnopolskiej akcji: „Katyń ... ocalić od zapomnienia", aby kultywować pamięć o zbrodni katyńskiej, w wyniku której cyt.: „tam na nieludzkiej ziemi zabito wiarę, nadzieję, miłość. Jednym strzałem w tył głowy".
    W dalszej części uroczystości obejrzano montaż słowno-muzyczny oraz prezentację multimedialną „Zbrodnia Katyńska", przygotowaną przez uczniów PCKZ ( Anitę Wieczorek, Anitę Robak, Paulinę Krajewską, Patrycję Sienicką, Monikę Płaza, Dawida Kałamarza, Grzegorza Hołoda, Wojciecha Czekajło, Wojciecha Tokarczuka, Damiana Glegołę oraz Krystiana Wilczyńskiego) pod kierunkiem Jolanty Wieczorek i Edyty Dąbrowskiej-Nowak. Młodzież z klasy II E uczestniczyła też w niezwykłej lekcji historii, w czasie której mogła bezpośrednio wysłuchać wspomnień jaworskich kombatantów. Móc porozmawiać z ludźmi, którzy przeżyli piekło wojny, było - jak mówią sami uczniowie - niezapomnianym przeżyciem.


   W ramach projektu planowane są również pogadanki na temat zbrodni katyńskiej, prezentacje multimedialne oraz udział uczniów w konkursach historycznym i plastycznym.

 

 

 

 

O tym i innych wydarzeniach w Powiecie Jaworskim przeczytasz w najnowszym wydaniu "Kuriera Jaworskiego" (PDF 7,15MB)

 

 

 

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Szukaj
Rozwiń

Zapraszamy do obejrzenia prowadzonych przez nas inwestycji. Prezentacja ma postać wirtualnego przeglądu inwestycji i umożliwia swobodne rozglądanie się i podróżowanie pomiędzy kolejnymi miejscami.

Budowa wielofunkcyjnego boiska przy I Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jaworze
zarządz_kryzys2.jpg
zpp baner.png
TPD_Legnica.png
mapa zagrożeń.png
strategia rozwoju.png
pp2.jpg
osoby_głuche.jpg
pore.jpg
KS.jpg
odo.jpg
  • grafika
  • grafika
  • grafika
dodano: 13-12-2018 |  | Ilość fotografii: 34 | Wyświetleń: 1518