Portal - Przedsięwzięcia Powiatowe
Realizacja Programu Ochrony Środowiska w zakresie edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży z terenu Powiatu Jaworskiego
dodano: 22-09-2010|Administrator|wyświetleń: 5001

Celem niniejszego projektu była realizacja opracowanego przez Powiat Jaworski „Programu Ochrony Środowiska" w zakresie szeroko pojętej edukacji ekologicznej. Polegającego na  uwzględnieniu w podstawach programowych wszystkich typów szkół problematyki ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, edukacji w zakresie ochrony zasobów wodnych przed zanieczyszczeniami, która uwzględnia konieczność poprawnego gospodarowania wodą i ściekami oraz edukacja w zakresie gospodarki odpadami (np. propagowanie systemu selektywnej zbiórki odpadów, uczestnictwo w akcji "Sprzątanie Świata", itp.)

W ramach niniejszego projektu doposażono jednostki edukacyjne szczebla przedszkolnego, podstawowego, gimnazjalnego i ponadgimnazjalnego w niezbędne publikacje przeznaczone dla nauczycieli,  pomoce dydaktyczne dla uczniów do pracy w czasie lekcji i poza nimi oraz wydawnictwa przeznaczone dla bibliotek ogólnych lub gabinetów przedmiotowych. By zajęcia stały się bardziej atrakcyjne i wzbudzały większe zainteresowanie dodatkowo jednostkom zostały dostarczone multimedialne prezentacje (filmy i programy komputerowe), które w znaczy sposób pomogą nauczycielom przekazanie wiedzy słuchaczom.  Prowadzenie przez szkoły badań, obserwacji i doświadczeń - czyli czynne uczestniczenie w tych pracach dzieci i młodzieży ma znaczny wpływ na zrozumienie procesów zachodzących w środowisku, skalę jego zanieczyszczenia, zagrożenia i możliwości przeciwdziałania. Poprzez pomoc w wyposażeniu szkolnych mini laboratoriów ekologicznych mobilizuje się nauczycieli do prowadzenia cyklicznych, ciekawych i użytecznych lekcji.

Realizacja zadania obejmowała następujące gminy powiatu jaworskiego: Jawor, Bolków, Męcinka i Paszowice. Wszystkie jednostki podpisały stosowne porozumienie w celu realizacji przedsięwzięcia.

Wartość zadania: ponad 71 tys. zł, w tym blisko 59 tys. zł stanowi dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Wkład własny do projektu zapewnili sygnatariusze w/w porozumienia (stosownie do procentowej wielkości otrzymanych materiałów)
Termin realizacji: 2009 r.

dodano: 20-11-2017 | Dawid Paterkiewicz | Ilość fotografii: 21 | Wyświetleń: 1453