ziemia jaworska_V2.jpg
rect17146.png
logo apotheek diepenbeek33kb - Kopia - Kopia (2).jpg
baner schronisko_v2.jpg
Jawor kopia.jpg
Bolków kopia.jpg
Paszowice2 kopia.jpg
msciwojow2 kopia.jpg
Męcinka2 kopia.jpg
Wadroze_wielkie kopia.jpg
Portal - Urząd - Starostwo Powiatowe
Jaworska Policja przestrzega przed oszustami wykorzystującymi obecną sytuację epidemii koronawirusa

W związku z panującą trudną i niecodzienną sytuacją, większość z nas pozostaje w domu. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych. Niestety, sytuację taką wykorzystują przestępcy, a odizolowanie i dobrowolna kwarantanna, tylko ułatwiają im działanie. Pomysły oszustów oprócz metody na "wnuczka" czy "policjanta" bywają w tym trudnym czasie bardzo różne. Podszywają się pod instytucje zaufania publicznego, banki czy urzędy państwowe. Przeczytajcie rady, stosujcie je i nie dajcie się oszukać! Przekażcie informacje osobom najbliższym!

JAK DZIAŁAJĄ OSZUŚCI?

Podszywają się za pracowników sanepidu i informują o konieczności dezynfekcji mieszkania, ponieważ w sąsiedztwie wykryto przypadek koronawirusa. Domownicy na czas „dezynfekcji" opuszczają mieszkanie a przestępcy czyszczą lokal z gotówki i precjozów.

Podszywają się za policjantów, którzy pod pretekstem sprawdzenia osoby na kwarantannie wchodzą do mieszkania. Kiedy jedna osoba zajmuje właściciela rozmową, druga plądruje mieszkanie.

Oszustwo na „wnuczka", z tym że dziś wnuczek nie ma kłopotów z prawem ani nie spowodował wypadku tylko ma koronawirusa lub jest na kwarantannie, dlatego nie może osobiście przyjść po pieniądze. A pomoc finansowa jest natychmiast potrzebna, aby pokryć koszty leczenia a po gotówkę zgłosi się „ktoś ze szpitala".

Popularne stało się także podszywanie się pod różnego rodzaje instytucje. Otrzymujemy SMSy, które informują nas np. o zapałacie za szczepionkę na koronawirusa lub że nasze środki na rachunki bankowym zostaną przekazane na rezerwy krajowe Narodowego Banku Polskiego i aby je uchronić trzeba wejść na podany w wiadomości link. Wysyłane wiadomości dotyczą również przesyłek kurierskich, gdzie oszuści informują, iż z powodu dezynfekcji zamówionej paczki wymagana jest dopłata w kwocie np. 1,20 zł. Otrzymywane wiadomości dotyczą najczęściej bardzo małych kwot. Samo otrzymanie takie SMSa nie wywołuje żadnych konsekwencji, natomiast wchodząc już we wskazany link dajemy oszustom dostęp do naszych danych. Wtedy tez tracimy swoje oszczędności, co więcej nasze dane mogą zostać wykorzystane przez przestępców do zawarcia w ich imieniu umów a w konsekwencji np. zaciągnięcia zobowiązań finansowych.

PRZYPOMINAMY‼️

Jedynymi i prawdziwymi źródłami informacji dot. koronawirusa są komunikaty przekazywane przez służby lub/i zamieszczane na oficjalnych stronach internetowych. W związku z koniecznością ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19, na bieżąco komunikaty przekazują również przedstawiciele najwyższych władz Państwa w mediach masowych.

Sprawdzeń związanych z kwarantanną dokonują umundurowani policjanci, którzy NIE WCHODZĄ do domów i mieszkań!

Zawsze czytaj bardzo uważnie treść każdego SMS-a z kodem autoryzacyjnym lub treść komunikatu autoryzacyjnego przesłanego za pośrednictwem bankowej aplikacji mobilnej. Jeśli twój bank to umożliwia, zamień SMS-y na autoryzację za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

W/z Oficer Prasowy KPP w Jaworze

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Szukaj
Rozwiń

Zapraszamy do obejrzenia prowadzonych przez nas inwestycji. Prezentacja ma postać wirtualnego przeglądu inwestycji i umożliwia swobodne rozglądanie się i podróżowanie pomiędzy kolejnymi miejscami.

Budowa wielofunkcyjnego boiska przy I Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jaworze
NOJE.jpg
zpp baner.png
TPD_Legnica.png
mapa zagrożeń.png
strategia rozwoju.png
pp2.jpg
osoby_głuche.jpg
pore.jpg
KS.jpg
odo.jpg